Чому важливо вивчати граматику? 

Не повірите, але раніше (мабуть зараз моя аудиторія трохи виросла))) дуже часто до мене звертались люди з запитом, що хотіли б навчитися говорити польською мовою, але так щоб “без всякої там граматики”, тільки розмовна мова. Я думаю, всі вчителі іноземних мов зрозуміють, що в такі моменти відбувалося в моїй голові 🙂

Тобто людина хоче вивчити кілька фраз і за допомогою них говорити, чи як? Навіщо тоді їй для цього я? Є ж перекладні словники. Або якщо ми будемо вчити тільки слова, без граматики, то як вона потім зможе їх зв’язати до купки? І взагалі як люди собі уявляли процес вивчення мови? 

З часом я зрозуміла, що ніяк. Це я викладач, це я знаю, як вивчити мову і моя робота за допомогою цих знань допомагати Вам =) А ще я зрозуміла, що в людей просто різне розуміння поняття “граматика”! Чесно, це для мене було відкриттям. Уявляєте, це маленьке слово може нагнати на людину стільки страху, що їй і польської вже не треба, лиш би з граматикою справи не мати.  Мабуть це ще залишкові уявлення зі школи, що граматика це складно і страшно, і не потрібно взагалі. Але давайте розберемося, що ж воно таке, та граматика, і навіщо вона потрібна!

Перше, про що треба сказати, граматика – не список правил, які ми маємо знати на пам’ять і повторювати дослівно, навіть якщо нас розбудити посеред ночі. Якщо пояснювати простими словами, то наша мова – це безліч різних слів і фраз, які мають одне або кілька значень і допомагають нам передати те, про що ми думаємо. А граматика – це те, за допомогою чого всі ці слова поєднуються в зв’язний текст. Тобто замість того, щоб сказати “я любити ти собака” ми говоримо “я люблю твого собаку”. 

Наступне, що важливо, це те, як ми сприймаємо граматичні правила. Так, в граматиці звісно багато правил, якими ми повинні користуватися. Але зауважте, я не кажу “треба вивчити всі правила”, я кажу “треба їх використовувати”. Коли ми читаємо якесь правило, насамперед нам потрібно ЗРОЗУМІТИ, як воно працює в мові. Наприклад: якщо я ставлю питання від дієслова кого? що?, то в жіночому роді буде закінчення -ę (lubię kogo? co? kawę, herbatę, siostrę, matkę, książkę, przyjaciółkę itp.) Після того, як ми зрозуміли, про що йдеться, правило нам більше не потрібне. Нам треба робити багато вправ, щоб засвоїти цю конструкцію і вона автоматично виринала в нашій голові, коли ми говоримо. Можна використовувати вправи з підручників або просто придумувати аналогічні речення з різними словами, шукати приклади в статтях і фільмах тощо. Головне, довести до автоматизму цю конструкцію. 

Де ж брати граматичні правила? Звідки черпати знання? 

1. Перше джерело – це звісно підручники. Зараз є багато книг для вивчення польської мови, якими можна користуватися. Я вже писала статтю з підбіркою таких книг, тож просто залишу тут >>>посилання<<<. Щось для себе зможете підібрати. Порекомендую лише користуватися підручниками відповідно до свого рівня і щоб була можливість перевірити вправи, які ви виконуєте. Початківцям рекомендую звернути увагу на підручник “Gramatyka, dlaczego nie?” i “Język polski dla cudzoziemców” для виконання вправ. 

2. Чудові пояснювальні таблички на велику кількість тем є на сторінці “Polski dla ciebie” у Facebook. Там Ви знайдете кольорові і дуже логічні пояснення польської граматики. Що мені дуже подобається в них, так це те, що всі зроблені в одному стилі, чітко і без нічого зайвого. Єдиний нюанс – все польською мовою і початківцям може бути важко розібратися. Але для тих, хто вже читає і трохи розуміє польську – нічого складного. Залишаю тут >>>посилання<<< на сторінку Ані (так звати викладачку, яка ці таблички розробила).

3. Відео на YouTube: тут є свої плюси і мінуси. З плюсів: пояснення від людини до людини завжди краще сприймаються. Вам просто вкладають знання у голову, як на індивідуальних заняттях (тільки без можливості зворотнього зв’язку). Проте, такі відео-уроки зазвичай не систематизовані, тож якщо у Вас немає своєї системи, за якою Ви навчаєтесь, то і знання будуть хаотичними. Ці відео можуть бути гарним доповненням до вашого навчального процесу. Залишу Вам посилання на польськомовний канал, де справді багато граматики – Polski z Anią.

Мій улюблений польськомовний канал на YouTube “Mówiąc Inaczej”, там можна багато цікавого дізнатися про те, як правильно говорити польською.  

Ну і звісно не забувайте про >>>YouTube канал Канапки<<<, де є серія відео >>>про типові помилки українців у польській мові<<<  (в основному про граматику йдеться) та багато інших цікавих відео. 

4. Курси та індивідуальні заняття. Коли ми вивчаємо мову з нуля, то завжди концентруємось на тому, щоб вже швидше почати говорити. І це правильно, бо саме для цього ми її вивчаємо в першу чергу. З іншого боку хотілося б говорити правильно, правда? І тут нам вже потрібно підтягувати граматичну складову, розуміння того, як працює мова і виконувати багато вправ на те, щоб довести до автоматизму різноманітні мовні конструкції. Це все звісно можна робити самостійно. Та зазвичай бракує часу або мотивації, або, як кажуть в народі, “чарівного копняка”. І тут на допомогу приходять курси чи викладач. Чи і те, і те 🙂 

Кожен підбирає собі варіант навчання, який йому найбільше пасує. В Канапці ми створили курс з граматики польської мови “Trudny orzech do zgryzienia”, на якому Ви зможете отримати комплексні знання граматики і добре пропрацювати їх за допомогою вправ на спеціальному навчальному сайті. Він розрахований на 6 місяців, але протягом навчального тижня забирає не багато часу.

Всі деталі можна глянути за посиланням: https://kanapka.pl.ua/trudny-orzech-do-zgryzienia/

Завжди кажу, що насправді, коли ми вивчаємо мову, то все, що б ми не робили, працює. Щось краще, щось гірше, але дають результат всі методи. От що головне, щоб навчання було системним і систематичним, а ще цікавим 😉 

 

Надіюсь, стаття була для Вас корисною і пізнавальною: дайте знати про це у коментарях 😉 

Share Button
Share This