Навчання в Польщі: вибір міста, навчального закладу, профілю.
Чому тема навчання в Польщі останні кілька (а то й кільканадцять) років постійно набуває популярності серед українських абітурієнтів. Справді здобути вищу освіту в європейському навчальному закладі – з багатьох причин гарна ідея, а Польща – наш близький сусід зі схожою мовою і культурою, де адаптація до нового середовища проходить не так складно, тож не дивно, чому учні і батьки обирають саме цей напрямок для отримання освіти.
Минулого року в мене з’явились гарні друзі серед людей, які професійно займаються допомогою у вступі до іноземних навчальних закладів. Тож я подумала, що непогано було б зробити серію інформаційних матеріалів, які б допомогли моїм молодшим підписникам і їхнім батькам зрозуміти, що їх чекає, якщо вони захочуть поступати в Польщу на навчання. Дівчат з LemanStudy довго просити не довелося: ми зняли серію відео на різноманітні теми, пов’язані зі вступом в польські навчальні заклади.
У цій статті я розміщу відео нашої розмови на тему вибору напрямку навчання, навчального закладу і міста, де буде навчатись і проживати майбутній учень чи студент (адже часто діти після 9-го класу поступають в польські ліцеї, щоб мати час перед університетом адаптуватись, звикнути до мовного середовища).
Для зручності можете використати таймінг відео:
0:39 Про LemanStudy, моїх сьогоднішніх співрозмовників
1:30 Яке місто в Польщі краще вибрати для навчання (велике чи маленьке, популярні міста)
1:44 Варіанти навчання в Польщі
2:43 Проживання в Польщі учнів, які навчаються в технікумах
4:15 Куди поступає найбільше українських студентів?
4:52 Переваги Західної Польщі для навчання.
5:56 Ближче до кордонів з Україною – плюс чи мінус?
6:33 Які напрямки популярні для навчання і чому?
7:34 Широкопрофільний чи вузькопрофільний університет – що обрати?
8:56 Державний чи приватний заклад: що обрати?
9:33 Ціни на навчання в Польщі.
10:14 Конкурс на платне навчання: великий чи ні?
10:51 БЕЗКОШТОВНЕ навчання в Польщі для українців: можливості.
12:40 Про Ягелонський університет в Кракові.
12:55 Про співбесіду для вступу в Ягелонський університет.
14:52 Алгоритм дій, якщо хочу вибрати навчальний заклад в Польщі.
Коротко про основне з відео:
- Вибрати маленьке чи велике місто в Польщі? Оксана рекомендує для вступу після 9 класу менші міста, там легше адаптуватися, спокійніше і безпечніше (батьки не так сильно переживатимуть) і дешевше проживання. Якщо ж говорити про вступ в університет після 11 класу, то варто зважити всі за і проти, адже у більших містах пристижніші вузи, більший вибір спеціальностей та більше можливостей для подальшого працевлаштування. Хоча життя там дорожче.
- Які найпопулярніші міста серед українців для навчання в Польщі? Таких міст є кілька: Варшава, Краків, Вроцлав, Люблін. Проте не обмежуйтесь тільки цими містами, в Польщі є ще багато цікавих “обласних центрів”, в яких є гарні навчальні заклади, високий рівень життя, багато можливостей, на приклад Щецін, Ґданськ, Ґдиня, Бидґощ, Познань тощо.
- Чому не рекомендують їхати на навчання в міста, які близько до України? Там багато українців і зазвичай студент потрапляє в україномовне середовище, через що йому важко освоїти мову на належному рівні. До того ж варто звернути увагу на міста в центральній та західній чи північній Польщі, адже звідти відкривається багато можливостей для подорожей.
- Вузькопрофільний чи широкопрофільний навчальний заклад? Якщо є гарні вузькопрофільні університети в вашій омріяній сфері – вибирайте його, адже він зрештою пропонує більше варіантів розвитку в даній сфері. Якщо ж хочете занурюватись в наукову діяльність – широкопрофільні державні університети вам підійдуть.
- Безкоштовне навчання для українців в Польщі можливе. Для цього потрібно або мати карту поляка, або здати Сертифікований іспит з польської мови на С1. Можна теж виграти конкурс від університету: тут потрібно шукати і розглядати окремі нагоди.
Надіюсь Вам було цікаво та корисно! Це лише перше відео на тему навчання в Польщі. Незабаром з’являться наступні. А якщо у Вас є запитання – пишіть у коментарях, ми постараємось на них відповісти.