То як у Вас справи з вивченням польської?
В процесі? Важливо от тільки де саме ви знаходитесь в цьому процесі!

Сьогодні поговоримо про час для вивчення мови і про те,
що нам заважає з точки “я вивчаю польську” прийти у точку “я знаю польську”.

Розкажу Вам історію – один з моїх улюблених прикладів того, як не потрібно підходити до процесу вивчення мови! Будемо вчитися на чужих помилках, так роблять мудрі люди 🙂

У далекому 2015 році, коли я працювала у центрі іноземних мов “Linguist”, трапився мені цікавий учень, про якого я тепер розповідаю лгенди, тож можна сказати, легендарний учень. Було літо, кінець серпня. Всі активно готувалися до початку навчального сезону. Місто ще не закінчило свою літню відпустку, тому студентів було не так багато. На початку останнього тижня літа прийшов у наш офіс молодий симпатичний хлопчина мого віку, з вигляду дуже цілеспрямований і діловий. Сказав, що йому потрібно вивчити польську, з нуля і за два тижні. Справа була серйозна!  Через два тижні у нього мали відбутися ділові переговори з польськими партнерами, потрібно було на відповідному рівні з ними розмовляти, звісно, польською.

Можете собі уявити, що я подумала: за два тижні, з нуля, до рівня А2-В1! Але потім стало ще цікавіше. Молодий бізнесмен попросив, щоб, якщо я матиму час і бажання, можна було проводити з ним три заняття в день. Уявляєте? Три заняття по півтори години – це чотири з половиною години занять. Просто космос, як сказала тоді моя одногрупниця. Але він дуже наполягав, і ми домовились, що спробуємо хоча б два заняття підряд. А далі буде видно.

Щоб Ви розуміли, для викладачів це не важко. Ми і так проводимо три – чотири заняття підряд, просто з різними учнями. Але нам же ж не потрібно засвоювати нову інформацію. А якби було потрібно – я б не погодилася на це добровільно. Мозок просто закипить і вибухне, а він мені ще потрібний!

Що ж, наш герой ледь витримав ці три години польської мови (ми звісно зробили перерву, бо без жертв могло не обійтися). Я була здивована, але він справді гарно все схоплював, звісно, поки голова ще сприймала. Учень з нього дуже толковий. Але є одне але… В такому темпі ми працювали два чи три дні, я точно не пам’ятаю. Потім ми зустрічалися вже через день і на одне заняття. Потім в бізнесмена з’явилися термінові бізнесові справи і ми частіше переносили заняття ніж вчилися. На середині другого тижня наш герой зник.

Згодом він несподівано з’явився, проте польська його мало цікавила. Хотів запросити мене на побачення 🙂 Проте інтереси у нас не зійшлися, бо я все ще хотіла навчити його польської мови, до того ж у стінах нашого мовного центру!

Цікаво, що приблизно через рік-півтори він знайшов мене вконтакті і запропонував відновити заняття, “бо я дуже добра вчителька і польська все ще йому потрібна”.  Лестощі спрацювали на ура, тож в принципі я була не проти, але ми так і не розпочали занять. Чому? Бізнесмен був дуже занятий. Після цього я більше я про нього не чула.

Тепер ви зрозумієте, коли я скажу, що бізнесмени, це категорія людей, з якими важко працювати. Можете здогадатись, бізнесменів у мене було кілька! Та давайне не будем про особистості.

ВИСНОВКИ! Проблема багатьох людей в тому, що вони поганенько уявляють, що таке процес вивчення мови і як він відбувається, скільки часу на це потрібно і що таке взагалі “знати іноземну мову на певному рівні”. Та й поняття “знати мову” цілком індивідуальне.

Комусь достатньо просто могти спілкуватись на побутові теми, щоб вважати, що знає мову, і він не помилиться.

Хтось хоче грамотно говорити і писати, спілкуватися на специфічні теми зі сфери своїх зацікавлень, будувати складні речення і писати тексти, навчатися польською мовою – і він повинен розуміти: для того, щоб досягнути такого  рівня володіння мовою, потрібно потратити значно більше часу і зусиль.

Тож порада №1

Коли Ви приходите до викладача, в центр іноземних мов або ж починаєте вчити мову самостійно, чітко визначіть, де Ви стоїте (якщо Ви не початківець, то на якому приблизно рівні володієте мовою) і куди ви рухаєтесь (до якого рівня хочете дійти)
і не майте ілюзій з приводу часу, який на це все потрібно потратити.
А коли вже ви визначилися з варіантом навчання, не давайте заднього 🙂 Ніхто не обіцяв, що буде легко!

Як же ж вибрати підходящий спосіб навчання і що від цього залежить?

Я зауважила цікаву тенденцію: люди, які приходять вчити польську на індивідуальні заняття (так було, коли я працювала в мовному центрі, так є і зараз, коли проводжу заняття по скайпу) вибирають саме таку форму навчання, щоб заощадити час, і часто саме вони тратять більше часу на освоєння мови.

Чому так? Адже заняття з викладачем індивідуально дають більше можливостей поговорити, уточнити незрозумілі моменти, сконцентруватися на потрібних темах тощо.

З одного боку – так воно і є, а з іншого, є також плаваючий графік занять,  можливість перенести заняття чи “відпроситися”, можливість зробити канікули, коли “навалилось роботи” чи можливість просто зникнути і т.д.

Те саме відбувається, коли ми вивчаємо мову самостійно, адже з собою набагато легше домовитись про “перенести на завтра”, ніж з викладачем. Хоч я точно знаю, що є неймовірні люди, в яких рівень самодисципліни зашкалює і вони просто сідають, пишуть собі план і вивчають мову. В мене було кілька таких учениць, які на момент, коли ми починали займатися, володіли мовою на рівні А2 (приблизно) і до цього вони дійшли самі! Звісно деякі речі потрібно було повторити чи пояснити, бо вони просто могли їх пропустити, та все ж я вважаю це успіхом!

Що ж, кожен сам собі вибирає варіант, який йому більше подобається!
Я люблю курси з кількох причин:

  • Система: ти чітко знаєш, який рівень ти освоюєш і на які теми ти зможеш спілкуватися, коли закінчиш курс.
  • Систематичність: два або три рази в тиждень ти точно приділяєш час мові, є мотивація відвідувати заняття, бо ж якщо проґавиш – то треба буде самостійно наздогнати або просто пропустиш тему.
  • Час: мені подобається, що є дата завершення курсу, коли можна проаналізувати свої результати і визначитися, куди рухатись далі.
  • Компанія: я люблю вчитися з кимось, бо якщо знаю, що хтось інший працює, то є додаткова мотивація не пасти задніх.

Порада №2,
якщо Ви все-таки вирішили займатись індивідуально з викладачем чи самостійно.

Запорука вивчення мови це систематичність!
Не переносьте занять, бо домовились піти з кимось на каву чи сьогодні немає настрою! Особливо це важливо, якщо Ви – початківець. Нещодавно засвоєна інформація значно швидше забувається без практики, повторення і прив’язки до вже існуючих знань у сфері: в той час як людині, яка перші тижні вивчає мову, через тиждень перерви буде складно пригадати все, що вона вже вивчила, мені, на приклад і пів року не вистачить, щоб щось забути.

Тож плануйте свій час заздалегідь!
Навіщо з нуля починати вивчати польську перед зимовими святами, якщо Ви заздалегідь знаєте, що на два тижні випадете з процесу, бо будете співати колядки і їсти кутю з пампушками в селі у бабусі?
Або якщо у Вас завал на роботі, попереду складний “гарячий” сезон, три нові проекти і кішка ось-ось народить котенят? Було і таке 🙂

Якщо Ви вчитесяне з викладачем або на курсах, то на цьому й вся магія:

  • Визначіться з бажаннямиі термінами, виділіть час!
  • Систематично виконуйте вказівки викладача, приходьте на заняття і не лінуйтеся!

Про все решта подбає викладач! Повірте, результат не заставить на себе чекати!

Порада № 3
Якщо ви вчитеся самостійно – складіть собі план!

Візьміть за основу підручник, додайте до нього серіал польською мовою, музику, якісь аудіо. Розплануйте собі по датах лекції – і вперед до вражень!

До речі, ще давніше написала супер корисну статтю, де ви зможете вибрати і скачати собі навчальну літературу:
>>>посилання на статтю<<<.

Про популярну польську музику можна почитати >>>в цій статті<<<.

А варіанти для слухання польських текстів знайдете >>>тут<<<.

Якщо ж Ви шукаєте цікаві і якісні курси польської мови, з можливістю працювати в групі, але при цьому не покидати свого затишного дому, запрошую Вас на сторінку онлайн курсів від Kanapka: “Po polsku od zera” >>>за цим посиланням<<<

Надіюсь, стаття була для Вас корисною і мотиваційною!  Успіхів у вивченні мови!
І пам’ятайте, головне в будь якій справі – отримувати від неї задоволення 😉

Share Button
Share This