Подорож в Польщу багатьом українцям асоціюється якщо не з закупами, то з відвідуванням Кракова, Варшави, Вроцлава та інших популярних польських міст. Вони й справді красиві, кожне по-своєму особливе і безумовно туди варто поїхати. Але в цій статті я хочу описати місця, де можна подихати свіжим повітрям, намилуватися прекрасними краєвидами та набратися натхнення до життя – про природу Польщі. Екотуризм тут відрізняється від українського хоча б тим, як все організовано: практично немає ділянок, на території яких не господарював би якийсь національний парк чи заповідник. Всі красиві місця обладнано для туристів, дороги до найпопулярніших місць вистелені асфальтом, всюди чистенько і прибрано, не можна заїжджати машиною, палити вогнища чи розбивати намети. В цій статті я вибрала 6 дуже красивих національних парків, які знаходяться на території польських гір (не далеко від кордону з Україною), тож до будь-якого з них можна влаштувати собі тур вихідного дня.

Магурський національний парк

Знаходиться він на південному сході Польщі, біля кордону з Словаччиною. 95% парку  займають ліси. Тут також багато видів рослин та тварин, таких як рисі чи ведмеді. Через цей парк проходить 85 км пішохідних трас, також 10 км кінного шляху. Є і траси для подорожей на велосипеді. Щороку парк відвідує близько 50 тисяч осіб, хоч він і не є найпопулярнішим серед парків у регіоні. Тут туризм має особливий характер: подорожні мають можливість знаходитись з природою сам на сам, адже важко зустріти багатьох туристів, особливо в несезон. На території Магурського парку щороку проводять Магурський марафон, де любителі бігу можуть випробувати свої сили на трасі 55+ км.
Крім красивих краєвидів на території парку варто побачити пам’ятки сакральної архітектури західнолемківського стилю (церкви в Крампній, Котані, Бартному, Воловцю, Пілігримці, Малій і Великій Святковій), оригінальні лемківські хати і цвинтарі з Першої Світової. У селі Кремпна знаходиться освітній центр парку, музей, а також тут можна придбати квитки для вступу на територію парку. Звичайний квиток коштує 4 zł., пільговий – 2 zł.

Сайт: http://www.magurskipn.pl/

 

Бещадський національний парк

Найбільший гірський національний парк в Польщі, площа – 292 км². Пропонує туристам понад 130 км піших трас, велосипедні траси (єдиний гірський парк). Якщо хтось любить не лише гуляти, а при цьому дізнаватися щось цікаве, то у парку можна також замовити навчальні природничі екскурсії. Для груп парк пропонує: місця для ночівлі, кількаденні чи кількагодинні екскурсії, навчальні фільми або кількаденні майстер-класи, які проводять місцеві  працівники. Пересуватися на території парку можна лише під час світлового дня, тож якщо Ви їдете з ночівлею, заздалегідь потрібно подбати про місце, в якому можна буде зупинитися.
На території парку є природничий музей. Знаходиться він в науково-дидактичному осередку Бещадського парку в Устшиках Дольних.
Вхід на територію національного парку платний. Квитки можна придбати у спеціальних точках продажу на в’їзді в парк. Ціна за повний квиток (в пункті продажу Волосате, Вижна) 6,80 zł, пільговий – 3,40 zł;  у всіх інших пунктах: 6 zł і 3 zł відповідно. Автостоянка також платна: машина – 10 zł, бус – 12 zł, автобус  25 zł за добу.

Сайт: https://www.bdpn.pl/

 

Пенінський національний парк

П’єніни – це малий скалистий гірський масив у південно-східній Польщі та північно-східній Словаччині.  Найвища точка – Вельке Скалки 1050 м. Пенінський національний парк сам хоч і невеликий, але дуже красивий, власне тому є одним з найбільш відвідуваних національних парків на території Польщі. Через П’єніни пропливає Дунаєць, річка робить гори особливо гарними і атмосферними. Найпопулярніші маршрути ведуть до Трьох Корон 982 м та на Соколицю 747 м. З оглядового майданчика на Трьох Коронах розгортається дуже гарний краєвид на Дунаєць, Татри, Гурці та Сондецький Бескид.
Найпопулярніша розвага на території парку – сплав Дунайцем, довжина якого 18 км, а орієнтований час сплаву – 2 години 20 хвилин. Розпочинається він в Контах і закінчується в Щавниці. Ціна сплаву– 49 злотих.
Вхід на територію самого парку безкоштовний, але щоб увійти на оглядові майданчики на Трьох Коронах та Соколиці, а також за вхід у руїни замку Чорштин потрібно заплатити 5 zł (пільговий 2.50 zł).

Сайт: www.pieninypn.pl/

 

Татранський національний парк

Татри – це в основному словацькі гори, але в Польщі знаходиться 22% території цього гірського масиву. Надзвичайно красиві скелясті гори з неймовірною природою довкола, великою кількістю гірських озер, різноманітною рослинністю і багатим тваринним світом. Татранський національний парк поки що єдиний, у якому мені довелось побувати, але я б залюбки туди повернулася і ще не раз.
На туристичних маршрутах парку в основному можна пересуватися тільки пішки, лише на декількох коротких відрізках трас можна їздити на велосипеді. Ті, хто подорожує машиною, мають можливість залишити своє авто на автостоянці перед кожним входом у парк.
Найпопулярніше місце в Татранському парку – озеро Морське Око, яке знаходиться поблизу найвищої вершини польських Татр, гори Риси, а також неподалік від долини П’яти Ставів, 25 км від Закопаного. За 8 км від Морського Ока є автостоянка, де можна залишити машину, решта шляху потрібно долати пішки. Над самим озером стоїть гірський притулок – неймовірно гарна хатинка-готельчик (якщо бажаєте там оселитися, то потрібно забронювати місце дуже заздалегідь). Також зовсім недалеко є табір для скелелазів (кемпінг), де можна орендувати місце під намет або і намет.
Загалом через Татранський національний парк проходить близько 300 км туристичних трас, які охоплюють більшість долин і гірських вершин. Вхід на територію парку платний (зібрані гроші використовують для створення туристичної інфраструктури та охорони природи). Квиток на один день коштує 5 zł з особи. Є семиденні квитки – 25 zł з особи. Пільгові квитки відповідно на 50% дешевші. Місце на стоянці в основному коштує 10 zł за добу для легкової машини, 20 zł – для буса, 30zł – для автобуса.

Сайт: http://tpn.pl/

 

Бабьоґурський національний парк

Цей національний парк розташований навколо найвищої вершини Західних Бескидів – Баб’я Гора (або Д’ябляк) 1725 м. З вершини гори відкриваються неймовірні краєвиди, тому мабуть вона і є найпопулярнішим місцем в парку.  Тут налічується також  5 туристичних трас довжиною 50 км. На території Бабьої гори можна зустріти багато рідкісних і цікавих видів рослин і тварин, яких не зустрінеш в інших регіонах Польщі. Також на території парку є гірський притулок, в якому можна відпочити і заночувати. Це дуже зручно, адже не потрібно спускатися в довколишні села. Відвідувати парк можна і взимку, адже тут є де покататись на лижах – 4 км лижних трас.
Одноразовий квиток на вхід у парк коштує 5 zł (пільговий відповідно 2,50 zł).

Сайт: http://www.bgpn.pl/

 

Горчанський національний парк

Парк займає центральну, найбільш привабливу і цікаву частину Горців – гірського масиву Західних Бескидів. Площа парку становить 7031га, а проходить крізь нього 67 км піших трас, 50 км трас для велосипедистів, 8 навчальних доріжок та кінні траси. 95% території парку – це ліси.
Для пішохідних туристів однією з головних цікавинок в парку є поляни, де колись випасали овець, і на яких стоять шалаші пастухів. Власне овець тут і досі пасуть, але лише з метою зацікавлення мандрівників, та й щоб поляни не заростали – такий собі «культурний» випас. Загалом зі всіх звірів на території (800 видів) 30 видів охороняються законом.
Вхід в парк безкоштовний, лише на 5 трасах потрібно купувати квиток, який коштує  4 zł (одноденний), 8 zł (триденний),  2 zł і 4zł (відповідно) – пільгові.

Сайт: http://www.gorczanskipark.pl/

Коли будете планувати подорож, пам’ятайте, що про ночівлю потрібно подбати заздалегідь (домовитись про готель, кемпінг чи гірський притулок). На території всіх парків заборонено палити вогонь і розбивати намети. Коли будете розраховувати витрати, не забудьте про стоянку для авто (хоч до всіх пунктів можна добратися місцевим транспортом, а сполучення потрібно шукати до ближніх сіл, залежно від того, куди саме Ви вирушите у подорож).
Мандруйте сміливо та з задоволенням!
Share Button
Share This