Що до мене, з легендарною польською рок музикою асоціюються мені гурти Kult i Dżem. Але потрібно копати глибше 😉 Тож давайте разом поглянемо, з чого в Польщі почався рок і які зірки сяяли найяскравіше на польській рок-сцені.
Початок
Символічним початком рок-музики в Польщі вважається 1959 рік, коли з ініціативи польського музичного журналіста і публіциста Франчішека Валіцького засновано групу “Rythm and Blues” – першу рок-групу в Польщі. Франчішека, до речі, і сьогодні називають батьком польського року. Хоч музикантом він і не був, та зробив справді неймовірно багато для розвитку польської рок-музики, але це вже інша історія. Більше інформації про нього знайдете за у вікіпедії.
До речі, цікава річ: оскільки влада соціалістичних республік тих часів була проти західних культурних впливів, довелось rock and roll, популярний тоді у всьому світі, перейменувати на bigbit. Тож польський рок та рок’н’рол часто називали бігбітом.
60-ті роки
Отож рок в Польщі почався. Нажаль сама група Rythm and Blues проіснувала недовго (всього лиш рік), проте основну свою справу вона зробила. В 1960 році на польській рок-сцені з’явився гурт Czerwono-czarni, в 1962 – Niebiesko-czarni.
В 1965 році неабияку популярність серед польської молоді здобув гурт „Czerwone gitary”. Це була нова хвиля у польській молодіжній музиці – перша вокально-інструментальна група зі своїм особливим звучанням. Що ж, маєте можливість послухати і переконатись 🙂
Це генерація музичних фестивалів, адже останні були неабияк популярні і саме на фестивалях мали можливість презентувати свою творчість молоді виконавці. Це двадцятиріччя подарувало полякам справді багато нових рок-гуртів, деякі з яких закінчили свою діяльність вже у XХI ст., а деякі не закінчують творити і досі! Музиканти експерементували, з’являлися нові стилі музики – блюз-рок, джаз-рок тощо. Я вибрала кілька груп, назви яких повинні вам бути знайомими, а якщо ні – то вже точно будуть 🙂
В 1973 р. в Лодзі розпочала свою діяльність група “Budka suflera”, і хоч склад гурту багаторазово змінювався, творчу діяльність вони вели аж до 2014 року. Гурт став відомим завдяки своїм рок-баладам, вважається, що популярність їм принесла пісня “Cień wielkiej góry”.
В 1982 році у Ченстохові кілька приятелів, які навчалися в одному ліцеї, створили гурт “Teenage Love Alternative”, з 1987 року – T.Love. Це був початок ще однієї легендарної групи, яка існує по сьогоднійшній день. Дебютували на великій сцені фестивалю Malrok в 1983 р. І з цього часу їхня популярність лише збільшувалася. В творчому доробку групи знайдемо 11 студійних альбомів, а географія виступів – це вся Європа та США. Протягом свого існування гурт підпадав під різні музичні впливи, тож музика в них справді різноманітна. Переконайтесь самі 🙂
У Вроцлаві в 1981 році колишній гітарист Будки Суфлера Ян Борисевич та автор текстів гурту Анджей Могильницький заснували новий гурт “Lady Pank“, який незабаром став одним з найпопулярніших рок-гуртів в Польщі. В творочому доробку понад 20 музичних альбомів та десятки хітів. На піку своєї популярності були у 1983 р. – відіграли тоді близько 360 концертів (виступали фактично щодня, уявляєте?). Сьогодні Lady Pank продовжують творити, і хоч в історії групи були і скрутні часи, заслужено вони займають своє місце серед живих легенд польського року.
Як я згадувала раніше, польський рок мені асоціюється з гуртом “Kult“, тож я не могла не згадати про нього. Цей рок-гурт заснований в 1982 р. у Варшаві, і в основному грає альтернативний рок, існує до цього часу. Цікавий факт: на перший концерт гурту у клубі Ремонт продали лише 14 квитків. Що ж, зараз публіка Культу значно виросла, та всі з чогось починали. Мені дуже подобаються відео з їхніх живих концертів, запальні, але довгі. Тож ділюся з вами кількома кліпами!
90-ті роки
В дев’яностих гурти в основному працювали при музичних студіях, які допомагали їм розвиватись і здобувати популярність. Зірками 90-х років стали такі рок-групи, як Myslovitz, ONA, Wilki, De Mono, Elektryczne Gitary i інші.
В 1994 році в Ґданську створено гурт Skawalker. Проте чогось в ньому бракувало, тож через рік хлопці знайшли собі вокалістку (Аґнєшка Хилінська), переіменували його на O.N.A. і до 2003 року тішили слухачів якісним хард-роком. Загалом випустили 5 альбомів, кожен з яких здобув немалу популярність у публіки. Що ж, послухаємо 🙂
Ще один гурт, про який я б хотіла згадати в цій статті – “Myslovitz“. Розпочав свою діяльність у 1992 р. в місті Мисловіце (звідки й назва) і досі не покидає сцени, хоч з деякими змінами в складі. З 2012 року колишній вокаліст гурту Артур Роєк розпочав сольну кар’єру, а Myslovits продовжили свою діяльність з новим вокалістом – Міхалом Ковалонком. Проте за час роботи з Роєком створили не мало не багато – вісім студійних альбомів, три з яких стали платиновими.
Кажуть, що після 90-х років на великій польській рок-сцені не з’являлося справжніх зірок, адже музика почала розвиватися в напрямку більш популярних або змішаних стилів. Я гадаю, зараз рок став настільки різноманітний, що просто важко визначити його межі 🙂
А яку музику слухаєте Ви?
Можливо я забула згадати когось надзвичайно важливого?
Чекаю на відповіді в коментарях 🙂
Крута стаття!
Nosowska Kasia (Hurt)
Вітаю, Станіславо, чудовий екскурс!
Справжнє журналістське розслідування 🙂
А насправді – коротка популярна енциклопедія польської рок-музики,
особисто для мене вона від сьогодні є “настільною”.
Надзвичайно вдячний.
Свої смаки комусь нав’язувати не ризикну, просто скажу, що є в Польщі певна категорія людей, які захоплюються вітрилами. Вони створили свій особистий пласт пісенної творчості, дуже схожої на колишню радянську бардівську пісню. Ці пісні називаються шанти (szanty, to liczba mnoga, w pojedyńczej to ona – szanta), назва, зрозуміло, є англійською і означає матроську пісню праці. Ці пісні відомі усім “яхтонутим” і співаються цілорічно на фестивалях, біля багать і взагалі всюди, де доля заносить поляка, знайомого з вітрилами. За ними пізнають своїх надійніше, ніж за будь-якими зовнішніми ознаками.
А поділитися хочу універсальним ресурсом, де можна знайти тексти і треки до дуже багатьох пісень, і не тільки польською мовою:
tekstowo.pl
Brodka,The Dumplings, Xxanaxx,Micromusic, Bitamina, Taco Hemingway
Lao Che, Organek, Strachy na lachy,happysad
Stanisława,
Dziękuję bardzo za ciekały aktykuł!
Szczerze mówiąc, nie jestem prawdziwym fanatem rockowym, ale ta informacja zrobiła miłe wrarzenie!
Dziękuję,
Alla.
Artykuł!!!
Wrażenie!!!
Обожнював Łzy, поки Аня Вишконі відних не пішла. З новою солісткою це вже геть не те…