Вивчення будь якої мови звісно потребує часу та зусиль. Однак ці зусилля багатьом людям зазвичай асоціюються лише з довгим і занудним процесом «зубріння» слів і граматики. Я не заперечую потрібності вивчення нової лексики чи граматичних конструкцій, але при цьому ми часто забуваємо, що нову мову вчимо насамперед для того, аби нею говорити. Як наслідок, найбільше потребуємо розмовної практики, а це означає, що мову потрібно слухати, звикати до її звучання і пристосовувати свій мовний апарат до вимови нових звуків.

Вивчення польської мови самостійно

   Вивчення польської мови не є надто складним для українців, оскільки вона належить до сім’ї слов’янських мов і схожа з нашою рідною. Однак розслаблятися не потрібно, адже ця схожість іноді може зіграти з нами злий жарт, особливо коли ми лише починаємо вчити польську. Тож я схиляюсь до думки, що вчити її ми повинні комплексно: тобто одразу засвоювати звучання, основні конструкції, лексику і письмо.

   У цій статті я зібрала кільканадцять сайтів, які стануть Вам у пригоді, якщо захочете урізноманітнити процес свого знайомства з польською. Насамперед хочу розповісти про мої улюблені англомовні сайти для вивчення польської (і не лише) мови. Якщо ви бажаєте вивчити польську мову самостійно – вони точно стануть вам в пригоді.

Самостійне вивчення польської мови

Mówić po polsku чудовий сайт, де можна знайти відео та аудіо записи для орієнтовані на початківців. В доступному форматі озвучено  польський алфавіт, числа, основні розмовні теми. Дикція – чітка і зрозуміла, тож можна тренувати власну вимову. Також там гарно розписана польська граматика (але корисною вона буде лише для тих, хто знає англійську).

PolishPod101 ще один англомовний ресурс, де можна знайти різноманітні аудіо записи для вивчення польської мови. Єдиним нюансом є те, що для отримання доступу до всіх матеріалів потрібно зареєструватися, після чого на поштову скриньку Вам будуть приходити щоденні повідомлення з «словом дня» та іншими новинами з сайту.

Digital Dialects та Loecsen – глобальні світові ресурси для вивчення різних мов, серед яких можна знайти і польську. Вони в основному орієнтовані на вивчення нових слів чи фраз, а добрі тим, що можна сприймати матеріал як на слух так і зорово.

    Що стосується україномовних ресурсів, то їх не так вже й багато. Неодмінно слід згадати про сайт PortEuropa,  який хоч і не спеціалізується лише на Польщі, однак для вивчення польської мови пропонує безкоштовний online-курс, уроки з якого після реєстрації будуть приходити Вам на поштову скриньку. E-polish – ще один сайт з можливістю переходу на російську мову, де ви можете знайти online -курси та уроки польської мови.

МУЗИКА ТА ВІДЕО

    Де ще можна слухати мову, окрім спеціально створених на те ресурсів? Звісно на музичних каналах чи різноманітних відео польською. Про поляків важко сказати, що вони співочий народ, якось на світовій арені вони не надто себе проявили за останні роки. Проте це не означає, що музика в них не розвивається. Згадати лише disco-polo 90-х років, від якого шаліла вся країна. Однак я любитель сучасної музики, тож шукала щось більш до смаку. Ще в університеті відкрила для себе кілька класних польських гуртів, таких як Lemon чи Enej. Та й за останні роки багато чого з’явилося. Словом, є що послухати.

   Для початку є гарна підбірка сучасних польських хітів на YouTube, думаю, щось для себе знайдете. Також можна підписатись на групу в VK, де час від часу з’являються гарні польські мелодії. Звісно раджу регулярно слухати польське радіо. Непоганим є RadioWAWA  чи RMF Polskie przeboje.

   Що стосується фільмів польською мовою, то проблем з цим теж немає. Безкоштовно і без реклами фільми можна дивитись на польському сайті Ekino-tv. Також є непогана група в VK – Klub Polskie Filmy, де гарно пересортовані серіали польською, польські фільми та іноземні фільми в польському озвученні. На українському ресурсі ex.ua також можна знайти фільми польською мовою.
Окрім фільмів раджу дивитись різноманітні телешоу, де можна послухати живу розмовну мову. Ведучі зазвичай говорять дуже чітко, але не завжди виключно літературною мовою + до всього – емоційно, а на емоційному рівні мова запам’ятовується значно краще. Тож поповните свій запас слів чи конструкцій поточною мовою. До прикладу, можете спробувати подивитись Must be the music. Tylko muzyka чи Top chef polska.

Share Button
Share This