Не впевнена, щодо інших міст України, але у Львові навіть на Різдво чи Великдень можна зробити необхідні покупки у торговому центрі чи випити кави у MacDonalds. Звісно у нас скорочують години праці, а більшість магазинів зачинено, але центральна частина міста переливається різними атракціями, кав’ярні та ресторанчики охоче приймають жителів та гостей міста, а святкова ярмарка ні на мить не припиняє свого існування. В Польщі подібні святкування куди масштабніші та й свят, коли працівники насправді отримують державний вихідний, набагато більше, тому планувати свої подорожі слід з розрахунком на те, що Ви можете випадково потрапити в фантастичну країну світу, де на вулицях немає людей, а їжу можна знайти, лише, якщо Вам пощастить натрапити на відчинений продуктовий магазинчик.

    Справа в тому, що у 2007 році у Польщі прийнято закон, який вніс зміни до Кодексу Праці, а саме впровадив заборону праці  у святкові дні в торгівельних точках. Звісно, закон включає в себе визначення, що саме вважати «торгівельним закладом», а також окремі положення про типи договору працевлаштування, які підпадають під цей закон. Наприклад, самі власники торгових точок (приватні підприємці) мають право виходити на роботу навіть у святкові дні. Також допускається праця у свята в позмінній системі працевлаштування або за спеціальним договором. Тому, власне, у святкові дні в Польщі ще можна знайти бодай один відчинений магазин з їжею 😉

    Загалом в польському законодавстві прописано 13 вільних від праці днів. Багато з них співпадають з українськими святами, однак деякі можуть стати для нас сюрпризом. Тому, коли збираєтесь поїхати в Польщу (особливо, якщо не в туристичних цілях, а за покупками), звіртеся з календарем .

Почнемо від початку (одразу на 2016 рік):

1 січня (п’ятниця) – Новий Рік

У Польщі Новий Рік часто називають Сільвестром. Це пов’язано з тим, що в католицькому костелі в день 31 грудня іменини Сільвестра.

6 січня (середа) – Свято Трьох Королів

Про це свято розповім детальніше, адже в Україні в цей час Святвечір, а подібного свята у церковному календарі не знайти. В цей день вшановують память трьох мудреців (королів), які прийшли зі Сходу у Вифлеєм, щоб поклонитися новонародженому Ісусику. В Польщі цих королів називають Кацпер, Мельхіор та Бальтазар. Чому ж ця подія така важлива? Справа в тому, що мудреці не відносились до ізраїльського народу, що свідчить про багатонародність і силу Бога, щоб об’єднати всіх людей не зважаючи на віросповідання та місце проживання. Окрім цього, кожен з мудреців приніс подарунки для новонародженого: золото – символ королівської влади, миро – символ здійснення пророцтв, та ладан – символ священництва. Починаючи від 2011 року цей день в Польщі також вільний від роботи.

27 березня (неділя) – Великдень (перший день великодніх свят)

28 березня (понеділок) – Обливаний понеділок (другий день великодніх свят)

В Польщі цей день часто називають śmigus-dyngus (шьміґус-динґус). Походження такої назви так і не з’ясоване. За однією з версій вона походить з німецької мови і колись позначала два окремі свята Śmigus i Dyngus. За іншою з версій це назва свята виключно польського походження, пов’язана зі словами шмигати та дигувати (що теж означає шмигати). Адже давніші традиції передбачали не лише обливання дівчат водою у великодній понеділок, а й хлистання їх різками.

1 травня  (неділя) – Свято праці

В Польщі це свято стало державним у 1950 році. Другий інтернаціонал (міжнародне об’єднання соціалістичних робітничих партій) впровадив його у 1889 році в пам’ять про події в Чикаго 1886 року – страйки задля запровадження восьмигодинного робочого дня.

3 травня (вівторок) – День конституції третього травня

Конституція третього травня ухвалена в 1791 році, першою в Європі та другою в Світі.

15 травня (неділя) – День Зіслання Святого Духа (Зелені свята)

В цей день за христинською традицією святкують сходження Святого Духа на апостолів, яке їм обіцяв Ісус перед своїм вознесінням. Саме це свято об’єднує в собі три постаті Господа – Бога-Отця, Бога-Сина та Бога-Святого Духа.

26 травня (четвер) – Божого тіла

Свято вшанування Христового Тіла і Крові, які під час євхаристії переосутнюються в хліб і вино. В цей день відбувається процесія з Найсвятішим Сакраментом (хлібом і вином) навколо костелів з усією парафією.

 

15 серпня (понеділок) – Вознесіння Діви Марії, День Польської Армії

Успіння Пресвятої Богородиці в українському церковному календарі, це свято на честь вознесіння Матері Божої на небо після її смерті та коронування її Королевою Небес. Саме на це свято усі паломники (pielgrzymki) збираються на прощу у Ченстохові.

1 листопада (вівторок)  – День Всіх Святих

Це свято теж знайоме нам, адже належить і до українських традицій. Саме в цей день несемо свічки на могили померлих родичів. Проте в Польщі така традиція є більш розповсюджена. У великих містах в цей день курсують додаткові автобуси, щоб всі охочі могли дістатися до цвинтаря і запалити свічечку.

11 листопада (п’ятниця) – Національний День Незалежності

25 грудня (неділя) – Різдво Христове (перший день свят)

26 грудня (понеділок) – Різдво Христове (другий день свят)

Share Button
Share This